Když si někdy třeba na obrázcích nebo v muzeích prohlížíme výtvory z dávných dob pojmenovaných po kovech, tedy třeba z doby železné nebo bronzové, nejednou to na nás může působit i úsměvně. Protože jsou výrobky z oněch dob tak primitivní, tak nesrovnatelné s tím, co známe z naší doby! A připadá nám snad přímo nemožné, že bychom se měli někdy spokojit i s něčím takovým, co bylo v oněch dobách považováno za naprostý vrchol vyspělosti.
Jenže zamyslíme-li se nad oněmi pradávnými výtvory pořádně, často dospějeme k tomu, že to skutečně byla dokonalost sama. Protože vezmeme-li v potaz, s čím tehdejší lidé mohli pracovat, jaké měli vybavení a možnosti, nedalo se v žádném případě dosáhnout toho, čeho se dosahuje ve výrobě dnes.
Zkuste si třeba sami vytvořit v nějakém kusu kovu nebo jiného materiálu otvor. A zkuste si vytvořit takovou díru, jakou si předem naplánujete, tedy tak širokou, jak potřebujete. Bez vybavení se vám to někdy nepodaří dokonale a někdy také vůbec. Bez kvalitního vybavení to zkrátka nejde.
A za to, že máme dokonalé výrobky s ideálními otvory, vděčíme tomu, že mají naše továrny a dílny stroje a nástroje, jimiž lze vytvářet otvory kvalitně a efektivně. A také tomu, že mají podobné firmy k dispozici nejeden dutinoměr, kterým se dají takové otvory dokonale měřit.
Když někdo v dnešní době vytvoří do něčeho otvory, může si zkrátka s využitím dutinoměru lehce změřit vnitřní stejně jako i vnější průměr těchto otvorů, obvykle těch válcovitých, a má tak jistotu maximální přesnosti. A to ať už se v daném konkrétním případě využije dutinoměr třídotekový nebo dvoudotykový, případně ať se zvolí mechanická, digitální, pistolová nebo jiná varianta.
Změřit se dnes prostě dají malé, velké i hluboké otvory. A ať ty či ony, dají se změřit velice přesně. A i díky tomu můžeme mít v dnešní době něco daleko dokonalejšího, než měli naši dávní předkové.