Byt a dům

Je lepší bydlet v přízemí, nebo ve vyšším patře?


Stále více lidí se v současné době stěhuje do bytu. Důvodem je současná krize bydlení, která nás často nutí hledat tu nejlevnější variantu – a byty jsou často nejlevnější, o nákladech na údržbu ani nemluvě. Proto není divu, že jsou byty čím dál populárnější. Ovšem při jeho výběru často zapomínáme na jeden detail: ve kterém patře se konkrétně nachází?

 

Když si vybíráme byt, tak se většinou díváme na jeho velikost, umístění, na to, zda je tam balkón, jaké je okolí a podobně. Zajímá nás vzdálenost od nejbližšího obchodu, lékaře či dětského hřiště, také to, jaký je v okolí provoz či jak je to zde s parkováním. A to vše je samozřejmě důležité, při tom všem však opomínáme otázku, ve kterém patře onen byt je. Přitom je to otázka, která by nás měla také zajímat. Jak přízemní byty, tak i ty ve vyšších patrech, mají své výhody a nevýhody.

 

klasický byt

 

Pokud bydlíme v přízemí, bude k nám nejvíce doléhat hluk z ulice. Také je pro případného zloděje zdaleka nejsnazší se do něj dostat, ať už oknem či balkónem. V některých lokalitách je dokonce nutné mít v přízemí na oknech i na balkóně mříže, právě z tohoto důvodu. Na druhou stranu je však také pravdou, že se nemusíme bát případného vypadnutí z okna. Také pro lidi, kteří mají fobie z výšek, je to zdaleka nejlepší, a mnohdy i v podstatě jediná, možnost.

 

běžné panelákové sídliště

 

Na druhou stranu bydlení ve vyšším patře může být také nebezpečné. Při velmi silném větru či bouřce, kterých je v posledních letech čím dál víc, o tornádech ani nemluvě, jsou zde lidé ve větším nebezpečí. Také pokud vznikne třeba požár, mají tito lidé nejmenší šanci na útěk. To je také něco, co bychom měli při výběru zvážit. Je však také pravdou, že zde budeme mít lepší výhled, a budeme také dál od znečištění ovzduší způsobované auty.

 

Obě možnosti tedy mají svá jasná pro a proti, a záleží jen na nás, pro kterou z nich se rozhodneme. Každému vyhovuje něco jiného, a tak by to také mělo být.

Mohlo by se vám také líbit...