Proč má význam podrobovat revizím hromosvod
Hromosvody mohou budit na první pohled zdání, že jde o zařízení spíše na ozdobu, a že jejich funkce odpovídá době, kdy tento vynález poprvé spatřil světlo světa, tedy zhruba polovině osmnáctého století. Zde je nutno podotknout, že princip zařízení se využívá dodnes, a nic podstatného se na něm nezměnilo. Cílem hromosvodu je zachytit bleskový výboj a nejkratší cestou jej bezpečně nasměrovat do země, kde nikomu neublíží a také nezpůsobí žádnou majetkovou škodu.
Hromosvody jsou ze zákona povinné jen na některých místech, rozhodně nejsou povinné všude, ale to neznamená, že by právě na vašem domě byly zcela zbytečné. Je tomu právě naopak.
Hromosvod je jakousi pojistkou před hrozivými dopady úderu blesku, je to něco podobného, jako záchranné čluny na zaoceánském parníku. S parníkem se také nepočítá, že by se při každé plavbě potopil, a stejně tak hromosvod nepočítá s tím, že by při každé bouřce do něho uhodil blesk. Hromosvod vás jistí zejména před smrtelnými úrazy a před vznikem požáru.
K oběma jevům může přitom dojít velmi snadno, stačí, když si to blesk namíří do ocelové konstrukce, které se zrovna v tu chvíli dotýkáte, nebo jste v její těsné blízkosti, jsou to např. zábradlí na schodištích a balkonech, okenní rámy a parapety, okapové svody, plechová střešní krytina, anténní svody atd. Blesk dokáže zažehnout požár u dřevěných konstrukcí a velké nebezpečí se týká zejména seníků a skladů hořlavého materiálu. Může vám podpálit dřevěné bednění pod krovy, dřevěné střešní latě, dřevěné štíty, obložení balkonů atd.
Velký význam má ovšem i revize hromosvodu revize-elektro-revtech.cz, protože pokud je hromosvod poškozený, v tu chvíli je vám k ničemu. K poškození může dojít při úderu bleskem (proto se po každém zásahu bleskem hromosvod musí podrobit revizi, i když je revize relativně čerstvá), a může jej poničit i silný vítr, krupobití, námraza či silný déšť. Pochopitelně se hromosvodů týká i koroze.